Office Building Aluminum Curtain Wall Metal Perforated Aluminium Plate Sound Insulation
Basic Properties
Place of Origin:
Made in China
Brand Name:
TianYuan
Certification:
CE,ISO9000...
Model Number:
TY-010
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
1*20"container
Price:
USD15.7/m2
Payment Terms:
L/C, T/T
Supply Ability:
9000M2/days
Specifications
| Application: | Commercial Buildings | Ceiling Tile Type: | Metal Ceilings |
| Surface Treatment: | Powder Coated | Feature: | Sound Insulation And Waterproof |
| Weather Resistance: | High | Function: | Weatherproofing |
| Fire Resistance: | High | Moistureproof: | Yes |
| Certificates: | CE/CCC/ISO9000 | Durability: | Long-lasting |
| High Light: | CE Aluminum Curtain Wall,Office Building Aluminum Curtain Wall,perforated aluminium plate Sound Insulation |
||
Product Description
Office Building Aluminum Curtain Wall Metal Perforated Aluminium Plate Sound Insulation
Product Overview
Aluminum curtain wall metal features a novel structure with a modern, clean design that perfectly expresses architectural concepts. The product showcases firm construction with concise connection lines and dynamic visual appeal.
Key Features
- Longitudinal dense splicing with flat, straight plate surface
- Firm structure with vivid connection lines
- Available with various surface treatments: plastic film mulching, spraying coating, punching
- Suitable for both indoor and outdoor installation
Technical Specifications
| Product Name | C-shaped Strip Ceiling |
| Perforation Options | 1.0, 1.8, 2.3mm round straight holes or plain |
| Edge Profile | Beveled Edge/Straight edge |
| Sound Absorption | Germany soundtex, MRC0.65-0.8 |
| Workmanship | Extrusion moulding forming |
| Installation System | Black groove level type system and T-shaped carrier system |
| Place of Origin | Guangzhou, China |
| Usage | Interior/exterior; Indoor/outdoor |
| Colors | White/RAL colors of choice |
| Thickness | 0.6-1.2mm |
| Size | 75mm, 100mm, 150mm, 200mm, 300mm |
| Surface Treatment | Powder Coating/Roll Coating |
| Supply Ability | 5000 Square Meters per Week |
| Lead Time | Within 15-20 days |
| Material Suppliers | Southwest aluminum & German Aluminum imported |
| Warranty | 8-10 years |
Product Advantages
- Multiple accessibility options
- Customizable variety, patterns, and colors according to requirements
- Excellent flatness, moisture resistance, and oil resistance
- Colorful, durable, and non-fading
- Compact structure with seamless stitching maintains no discoloration for 10 years
- Non-toxic, tasteless, environmentally friendly, and 100% recyclable
- Certifications: ISO9001:2008, ISO14001:2004, CE, SONCAP, GB/T28001-2011, SGS Test
- Custom metal ceiling coordination with interior/exterior finishings
- Easy and fast installation